X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

سنگ صبور
ما مقدس آتشی بودیم ، بر ما آب پاشیدند 
قالب وبلاگ

قرةالعین، اولین زن ایرانی که حجاب را برداشت!
فاطمه زرین تاج ملقب به طاهره قرةالعین بود. او در سال ۱۲۲۸ متولد شد.

با توجه به فضیلت، علم و هوشیاری طاهره، ناصرالدین شاه دلباخته او شده و از وی خواستگاری می‌کند.قرةالعین پیشنهاد ناصرالدین شاه را رد کرده و نمی‌پذیرد که از افکار و عقاید آزاداندیشانه اش دست بشوید و به ملکه دربار مبدل شده و راه به حرمسرای پادشاهی ببرد.
بر اساس اسناد برجای مانده، طاهره نه تنها اشعار و نثر استادانه‌ای داشت؛ بلکه در نظریه پردازی سیاسی نیز از پیشتازان بوده است. او در سال ۱۸۴۸ میلادی، از حقوق برابر زنان و مردان سخن می‌گوید. حجاب از سر برداشته و اقدام به کشف حجاب می‌کند! به همین دلیل محمود خان کلانتر تهران برای او زندانی در قلعه طبرسی که واقع شده در کاخ طبرسی بود ساخت و به مدت یک سال او را در حبس نگاه داشت.
کلانتر زندانبان از او خواست که اظهار ندامت بکند و سپس او را تهدید به مرگ نمود. طاهره می‌گوید: “می‌توانید بزودی، هر گاه که اراده کردید، مرا به قتل برسانید. اما جلوی پیشرفت و مبارزه زنان برای آزادی را که روزگارش بزودی خواهد رسید، نمی‌توانید بگیرید" با آگاهی و آمادگی کامل از قبول پیشنهادات امتناع کرده و سرانجام به فرمان ناصرالدین شاه قاجار وقتی که ۳۶ سال داشت به قتل رسید. او را با روسری که بر سر می‌نهاد خفه کردند و سپس جنازه‌اش را در چاهی انداختند که توسط مردم پیدا و شناسایی گردید.
زیباترین موضه گیری طاهره مخالفت با تعدد زوجین اقایان است.

و چه زیباست وقتی که زنان و دختران ما به اختیار ،نه از روی اجبار پوشش و حجاب خود را انتخاب کنند.نه اینکه از روی ترس یک روسری شالی چهار انگشتی روی سر خود بکشند،که تنها باعث دوری عموم از اسلام میشود.

اگر حجاب زنان مسلمان مالزی را با زنان ایرانی مقایسه کنیم از ایجاد فشار برای رعایت حجاب زنان خجالت میکشیم.البته این نظر شخصی بنده میباشد.

[ سه‌شنبه 8 آذر‌ماه سال 1390 ] [ 06:11 ب.ظ ] [ محمد امین ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 94981